Wystawy

9 sierpnia 2024 – Bogdan Korczowski Privée – wernisaż wystawy Bogdana Korczowskiego

9 sierpnia 2024 o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż Bogdana Korczowskiego. Wyjątkowy, bo artysta wraca do Dworku Sierakowskich po niemal 50 latach. W 1975 roku, jako młody student ASP Bogdan Korczowski miał u nas drugą wystawę w swojej karierze.

Tytuł najnowszej wystawy to Korczowski Privée prezentująca obrazy z prywatnych kolekcji.

Kolekcja prywatna czyli zbiór dzieł sztuki, który swoje powstanie zawdzięcza osobistej wrażliwości kolekcjonera, w zgodzie z jego wyobrażeniem piękna, estetyki czy stylu. Kolekcje tworzy przede wszystkim dla siebie, w odróżnieniu od zbiorów oficjalnych (państwowych itp.), skomponowanych okazjonalnie według zupełnie innych kryteriów.

Ta „prywatność” kolekcjonera to przywilej dzielenia swojej wizji z artystą i dzięki wyczuciu jego artystycznej osobowości dokonanie wyboru takich prac, które w sposób ekspresyjny i estetyczny pasują do siebie. Tak powstaje skarb, czyli posiadanie dzieła sztuki oryginalnego, unikatowego – jedynego.

Każdy z kolekcjonerów prywatnych ma własne, bardzo osobiste pragnienie życia wśród prac artysty, którego ceni i którego twórczość wywołuje u niego emocje.

Bogdan Korczowski urodził się w 1954 roku w Krakowie, z którym czuje się do dziś emocjonalnie związany. W 1978 roku ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Debiutował na festiwalu „Nowa Ruda” w 1974 roku z performance „Biały Rower” jako hommage dla Marcela Duchamp’a. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu, gdzie mieszka do dziś. Tam w 1985 roku otrzymał dyplom Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts w pracowni Abrahama Hadada. Za swoją działalność artystyczną został wyróżniony w 1986 roku nagrodą Rady Regionu lle-de-France. W latach 1986-1995 regularnie przebywał i wystawiał w USA (New York, Chicago). W 1988 roku otrzymał stypendium Fundacji Pollock -Krasner. W latach 1981-1991 tworzył w byłej pracowni Jacques’a Lipchitz’a w Boulogne-Billancourt w Paryżu. W pracach Korczowskiego różnokolorowe farby grubo i nieregularnie pokrywają płótno. Artysta nakłada je gwałtownymi, spontanicznymi pociągnięciami, jakby wynikającymi z impulsów wewnętrznych, które potęgują wrażenie ekspresji obrazu. Często nadmiar użytej farby spływa po powierzchni obrazu, tworząc pionowe, chaotyczne i nieregularne linie. Te „nieprzewidziane” strugi pogrubiają jeszcze gęstą, zawiesistą fakturę płócien. Jeden z krytyków pisząc o malarstwie Korczo­wskiego, nazywa je „szamanizmem lub prawdziwym chromatycznym pijaństwem”. Jego nastrojotwórcze barwy, ich ekspresywność i dynamizm sprawiają, iż abstrakcyjny koloryzm artysty nabiera wymiaru emocjonalnego. Korczowski jest podróżnikiem i niektóre z jego obrazów, dzięki ciekawym zestawieniom barw, faktury i wrażeniu przestrzenności, jakie wywołują, stwarzają uczucie bezpośredniego kontaktu z otaczającą go naturą. Korczowski tworzy własny świat, w którym różne kultury i ich tradycje mieszają się z żywiołami naturalnymi: pustynia, ogień, woda, ziemia, sklepienie niebieskie czy obszerny kosmos. Od lat jego cykle noszą takie tytuły jak: Planety, Orbium Coelestium, Laniakea czy Grawitacja.

9.08.2024 g. 18:00

Dworek Sierakowskich ul. Czyżewskiego 12 Sopot